Dan ružičastih majica

Zadnje srijede u veljači diljem svijeta se obilježava Dan ružičastih majica kao trajni podsjetnik da se nasilje u školama neće tolerirati. Dan ružičastih majica nacionalni je program prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Hrvatski sabor je 17. veljače 2017. proglasio zadnju srijedu u veljači Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja. Ponosni smo što smo se ove godine kao škola uključili u ovu akciju i odlučili je učiniti tradicionalnom. Učenice 2.u razreda Patricia Klapač, Samanta Novosel i Lucija Skuliber su izradile ružičaste majice za višenamjenski prostor Srednje škole Zlatar te time poslale poruku svim učenicima škole da nasilje nije prihvatljiv način rješavanja problema. U srijedu 22.2.2017. smo odjenuli ružičastu majicu kao potporu ovoj akciji, a u četvrtak 23.2.2017. su Davorka Forko, mag.soc.rada i Boris Brežnjak, prof.psihologije iz Centra za socijalnu skrb Zlatar-Bistrica održali predavanje za učenike drugih razreda naše škole na temu "Živim život bez nasilja". Učenici su na predavanju saznali što sve obuhvaća djelatnost Centra za socijalnu skrb, koji se sve postupci smatraju nasilnima, tko su najčešće žrtve te kako se zaštititi. Djelatnici Centra su se posebno osvrnuli na cyberbulling i njegovu učestalost.

« Travanj 2017 »