EUROPSKI KVIZ O NOVCU

Autor: Valentina Buden, 21. 3. 2018.

Učenici 1.lt  razreda naše škole prvi put su sudjelovali na online natjecanju “Europski kviz o novcu”, projektu Europske bankovne federacije, koji želi poboljšati financijsku pismenost djece i mladih diljem Europe. Kviz se održao povodom obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna novca pomoću internetske veze i YouTube kanala na platformi Kahoot!.

Nacionalnom natjecanju Europskog kviza o novcu, koje je održano 16. ožujka 2018., pristupilo je 262 tima i razreda iz 140 škola iz cijele Hrvatske. Na razini Europe, uz hrvatske učenike, sudjeluju timovi učenika iz  Albanije, Austrije, Belgije, Bugarske, Crne Gore, Češke, Estonije, Finske, Francuske, Grčke, Mađarske, Njemačke, Islanda, Irske, Italije, Latvije, Litve, Liechtensteina, Luksemburga, Nizozemske, Norveške, Poljske, Portugala, Srbije, Slovačke, Slovenije, Španjolske, Švedske te Ujedinjenog Kraljevstva.
Kviz za timove učenika od 13 do 15 godina organiziraju Hrvatska udruga banaka u suradnji s Institutom za financijsku pismenost Štedopis i uz podršku Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske.

Pobjednici nacionalnog natjecanja - dvoje mladih iz pobjedničkog razreda, u pratnji nastavnika/nastavnice - idu u Bruxelles, u Belgiju na Europsko finalno natjecanje 8. svibnja 2018. Pobjednike očekuje i vrijedna novčana nagrada. U Bruxellesu će se natjecati 60-ak europskih nacionalnih finalista iz 30-ak zemalja.

Članovi su tima 1. lt razreda sljedeći učenici: Patricija Fišter, Lucija Cecelja, Emanuela Petanjek, Nikola Rogina, Lovro Frka, Lana Tuškan, Andreja Cinčić, Petar Horvat, Alen Grabušić, Kristijan Sente i mentorica profesorica Diana Javorek.

Na natjecanju su između 262 tima zauzeli 24. mjesto. Na sva su pitanja točno odgovorili, što znači da su se dobro pripremili za kviz, ali je za rezultat presudna bila brzina internetske veze i brzina davanja odgovora.

Najvažniji ciljevi natjecanja su da učenici nauče dodatne pojmove financijske pismenosti ili potvrde svoje znanje, te također vježbaju timski rad – zajedničko donošenje i upis odluka, tj. zajedničko odgovaranje na pitanja.

Neovisno što je nacionalno natjecanje završilo, dobrodošli su svi učenici da rješavaju kvizove za vježbu iz područja financijske pismenosti, znanja o novcu, matematike, Europske Unije i ostalih srodnih tema te provjere svoje znanje na http://www.hub.hr/hr/kvizovi

Čestitamo na uspjehu!

Diana Javorek, dipl. oec.

« Listopad 2018 »