Osnivanje učeničke zadruge

Autor: Marina Varga, 14. 11. 2017.

Dragi učenici!

Veliko nam je zadovoljstvo obavijestiti vas da će se ove godine u našoj školi osnovati učenička zadruga.

Zadruga je, kao poseban pravni oblik, definirana Zakonom o zadrugama („Narodne novine“, broj 34/11., 125/13. i 76/14.) kao dragovoljno, otvoreno, samostalno i neovisno društvo kojim upravljaju njezini članovi, a svojim radom i drugim aktivnostima ili korištenjem njezinih usluga, na temelju zajedništva i uzajamne pomoći ostvaruju, unapređuju i zaštićuju svoje pojedinačne i zajedničke gospodarske, ekonomske, socijalne, obrazovne, kulturne i druge potrebe i interese i ostvaruju ciljeve zbog kojih je zadruga osnovana.

Član zadruge je osoba koja neposredno sudjeluje u radu zadruge, posluje putem zadruge ili koristi njezine usluge ili na drugi način neposredno sudjeluje u ostvarenju ciljeva zbog kojih je zadruga osnovana.

Iz same definicije zadruge i njenog člana vidljivo je da zadruga i članovi zapravo čine jedinstveni gospodarski subjekt, koji počiva upravo na radu članova zadruge.

Svrha zadruge je ostvarivanje i promicanje gospodarskih interesa članova zadruge, a ne stjecanje profita, kao što je slučaj u društvima kapitala. U društvima kapitala maksimalizira se rezultat poslovanja, a u zadrugama rezultat svakog člana - zadrugara.

Škola vas ovim putem poziva da se uključite u natječaj za davanje imena i loga našoj zadruzi, u sklopu kojeg bi učenici trebali dati prijedloge imena i nacrtati jedinstveni logo zadruge.

Rok za predaju/slanje prijedloga je do 24. studenog 2017. godine. Najozbiljnije i najoriginalnije prijedloge će izabrati povjerenstvo! A najboljeg među njima i nagraditi!

Radove i prijedloge šaljite na e-mail adresu: u.zadruga@gmail.com ili osobno voditeljici smjene. Pozivam sve zainteresirane da se za sve dodatne informacije obrate voditeljici smjene.

« Prosinac 2017 »